ما می توانیم

(تقویت و توسعه اعتماد به نفس ملی)

ما می توانیم!

خستگی و نا امیدی ممنوع: نزدیک قله ایم

دشمن در پی تجمیع تمامی ظرفیت‌های عملیاتی، روانی و تبلیغاتی خود علیه انقلاب اسلامی و حتی عیان‌سازی بسیاری از ابعاد جنگ نرم و نبرد پنهان دشمنان و تبدیل آنها به جنگ تر کیبی و جنگ شناختی آشکار (‌که نمونه آن را در جریان اغتشاشات سال گذشته مشاهده کردیم)، استیصال آنها نسبت به تثبیت و غلبه نگاه امیدوارانه ملت ایران و طرفداران گفتمان انقلاب نسبت به آینده است. رهبرمعظم انقلاب می فرمایند ما از بخش زیادی از مسیر با وجود شیب‌ تند عبور کرده و به قله‌ها نزدیک شده‌ایم، بنابراین امروز روز خسته‌شدن و ناامیدی نیست بلکه روز شوق و امید و حرکت است .اگر کسی واقع‌بینانه و فارغ از هوچی‌گری دشمن به دستاوردهای نظام و انقلاب نگاه کند این در آستانه قله بودن را خواهد دید. رهبری مقصودشان از تولید امید دیدن پیشرفت‌ها؛ ناظر به ضعف و زبونی دشمن و بیان واقعیت‌هاست.

رهبری می فرمایند :

 • یک آرمان دیگر عبارت است از آرمان اعتماد به نفس؛ یعنی همین «ما می توانیم» بایستی دنبال تفکّر اعتماد به نفس ملّی و اعتقاد به قدرت و توانایی ملّی بود

 • علاج مشكلات كشور پیمودن راه اقتصاد مقاومتی است؛ یعنی تكیه به درون. چشم را ندوزیم به دست دیگران؛ ما تواناییم، ما ثروتمندیم، هم ثروت انسانی داریم هم ثروتهای زیرزمینی؛ ثروتهای ما فوق‌العاده است.۱۳۹۲/۱۱/۲۸

 • امروز کشور به جوانهایی نیاز دارد سرشار از انگیزۀایمانی، بصیرت دینی، همّت بلند، جرئت اقدام، اعتماد به نفس، اعتقاد به اینکه «ما می توانیم»، امید به آینده، افقهای آینده را روشن و درخشان دیدن.

 • شما افسران جوان جنگ نرم هستید و عرصه‌ی جنگ نرم، بصیرتی عمّارگونه و استقامتی مالك‌اشتروار می طلبد؛ با تمام وجود، خود را برای این عرصه آماده كنید.۱۳۹۲/۱۱/۲۳

 • شعار مطرح شدۀ به وسیلۀامام بزرگوار ما، یعنی شعار «ما می توانیم» شعار واقعی است؛ صرفاً شعار لفظی نیست؛ حقیقتاً این جور است. کارهایی که برای کشور ما یک روز از نظر برخی از خواص و مدیران ما دست نیافتنی بود، امروز دارد به آسانی و با روانی در این مجموعۀ شما انجام می گیرد.

 • صد سال به ما ملت ایران تلقین کرده بودند که شما نمی توانید؛ نمی توانید کشورتان را اداره کنید، نمی توانید عزت به دست بیاورید، نمی توانید ساخت وساز کنید، نمی توانید در میدان علم حرکت کنید، نمی توانید، نمی توانید؛ ما هم باورمان شده بود.

 • یکی از ابزارهای مؤثر دشمنان برای تسلط بر ملتها، همین تلقین «نمیتوانید» است؛ که ملتها مأیوس شوند، بگویند ما که نمی توانیم کاری بکنیم. با این ترفند، صد سال ملت ایران در میدانهای سیاست، علم، اقتصاد و همۀ میدانهای زندگی عقب افتاد.

 • این که ما عرض کردیم «اقتصاد مقاومتی»، این یک شعار نیست؛ این یک واقعیت است. کشور دارد پیشرفت می کند. ما افق های بسیار بلند و نویدبخشی را در مقابل خودمان مشاهده می کنیم. خب، بدیهی است که حرکت به سمت این افق ها، معارض ها و معارضه هائی هم دارد. بعضی از این معارضه ها انگیزه های اقتصادی دارد، بعضی انگیزه های سیاسی دارد؛ بعضی منطقه ای است، بعضی بین المللی است. این معارضه ها در مواردی هم منتهی می شود به همین فشارهای گوناگونی که مشاهده می کنید؛ فشارهای سیاسی، تحریم، غیر تحریم، فشارهای تبلیغاتی – اینها هست – لیکن در لابه لای این مشکلات، در وسط این خارها، گام های استوار و همت ها و تصمیم هائی هم وجود دارد که بناست از وسط این خارها عبور کند و خودش را به آن نقطه ی مورد نظر برساند؛ وضع کشور الان اینجوری است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دانشمندان فرمودند: ((دستگاه‌های تبلیغاتی دشمنان با همه وجود دارند کار می‌کنند که کشور را بی‌آینده نشان دهند، جوان‌ها را مایوس کنند، این دیگر در فضای مجازی، در تلویزیون‌ها، در اظهارات سیاسی مشهود است. این کار شما درست نقطه مقابل این حرکت دشمن است؛ یعنی روح امید را، روح اعتماد به ‌نفس را در ملت تزریق می‌کند؛ مردم، جوان‌ها، نخبگان می‌فهمند که چه میدان‌های اساسی و مهمی را می‌توانند کشف کنند، تصرف کنند و بپیمایند.))

انجام وظیفه :

ثبت، تدوین و تبلیغ رویش‌های کشور و دستاوردهای علمی، بین‌المللی، اقتصادی و خدماتی در کشاکش نبرد تمام‌عیار اقتصادی و جنگ روایت‌ها از سوی امپراتوری‌های اقتصادی و رسانه‌ای، اقدامی لازم برای همه دلسوزان و  نهادهای دولتی و مردمی  است؛

ورود به مبحث و اهداف انصاف نت :

 • ایجاد تمدن نوین اسلامی

 • تبیین، ترغیب و آموزش الگوی سبک زندگی اسلامی-ایرانی

 • تبیین،اعتلا و گسترش مکتب حاج قاسم( جذب قشر خاکستری-جذب حداکثری)

 • خستگی و نا امیدی ممنوع: نزدیک قله ایم!

 • تبیین، تشریح و حرکت بسوی تمدن اسلامی با مردم سالاری دینی

 • انتخابات و مشارکت حداکثری نمود عینی مردم سالاری دینی

 • جهاد تبیین و اثبات حقانیت و کارآمدی نظام مقدس جمهوری اسلامی

 • افزایش روحیه اعتماد به نفس ملّی و خودباوری

 • اعتقاد به قدرت و توانایی ملّی

 • افزایش و گسترش و تزریق روح امید ، روح اعتمادبه‌نفس در ملت

 • ثبت، تدوین و تبلیغ رویش‌های کشور و دستاوردهای علمی، بین‌المللی، اقتصادی و خدماتی در کشاکش نبرد تمام ‌عیار اقتصادی و جنگ روایت‌ها از سوی امپراتوری‌های اقتصادی و رسانه‌ای، اقدامی لازم برای همه دلسوزان و نهادهای دولتی و مردمی  است؛

 • حمایت از تولید داخلی و ایجاد بستر مناسب برای بازاریابی و تبلیغات برای محصولات و تولیدات ایرانی

 • پوشش و تبلیغ خبرهای خوب و کارها و عملکردهای خوب مردم و مسئولین درمقابل سیاه نمایی ها و جنگ روایت‌های دشمن

 • ثبت، تدوین و تبلیغ رویش‌های نظام جمهوری اسلامی و دستاوردهای علمی، بین‌المللی، اقتصادی و خدماتی در کشاکش نبرد تمام‌عیار رسانه های معاند

 • تبیین و ترویج اقتصاد مقاومتی

 • حرکت به سمت خودکفائی

 • حمایت از تولید داخلی

 • ایجاد و افزایش اشتغال زائی

 • تبلیغ و ترویج خرید کالای ایرانی

 • معرفی و تبلیغ دستاوردها-اختراعات-اکتشافات-موفقیت ها –علمی- تاریخی-تکنولوژی-نظامی-پزشکی-هنری-ورزشی

 • حمایت از تولید داخلی و ایجاد بستر مناسب برای بازاریابی و تبلیغات برای محصولات و تولیدات ایرانی

 • تبیین،آموزش و کمک به بحث خودکفائی

 • تبیین و آموزش و ترویج و اشاعه مصرف تولید داخلی وخرید کالای ایرانی

مستندات :

نکته :

هر چند انتشار نتایج پژوهش در معتبرترین مجلات بین‌المللی نشان از قدرت علمی اعضای هیأت علمی کشور دارد، اما بر اساس سیاست‌های کلان علم و فناوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری، کمیت تولید علم تنها یکی از ابعاد توسعه علمی است. لذا توجه به سایر ارکان تولید علم شامل دیپلماسی علمی، کیفیت تولیدات علمی و اثرگذاری فناورانه و نوآورانه از عوامل بسیار با اهمیتی هستند که نباید نادیده انگاشته شوند. به هر ترتیب، مهمترین مسئله حال حاضر کشور هدایت مقالات علمی به سمت نیازهای جامعه است.

1-ایران در میان ۱۰ ابرقدرت برتر علم و فناوری

طبق گزارش جدید مؤسسه سیاست استراتژیک استرالیا (ASPI)، ایران در میان ۱۰ ابرقدرت برتر علم و فناوری قرار دارد و رتبه‌ای بالاتر از ژاپن را تصاحب کرده‌است. شاید خیلی از ما تصور کنیم چشم‌بادامی‌های ژاپنی گوی سبقت را در حوزه‌های مرتبط با علم و فناوری از آن خود کرده‌اند و در این عرصه‌ها پیشتازند، اما بر اساس گزارش ردیاب فناوری‌های حیاتی مؤسسه سیاست استراتژیک استرالیا، ایران به عنوان یکی از پنج کشور برتر در شش مورد از ۴۴ فناوری ردیابی‌شده و در رتبه‌بندی کلی برای پیش‌بینی ۱۰ قدرت برتر جهانی در آینده قرار دارد.

 

———————————————–

ما می توانیم | تکنولوژی ایرانی تکنولوژی برتر-فیزیو تراپی

———————————————–

ما می توانیم | ارائه روشی نوین برای درمان پای پرانتزیِ کودکان

———————————————–

2-ایران رتبه پانزدهم تولید علم دنیا

بررسی جایگاه علمی ایران در سال ۲۰۲۱ بر اساس برآوردهای نظام‌های بین المللی WOS یا Web of Science، اسکوپوس (SCOPUS)، نظام نامه NATURE INDEX و استخراج از اطلاعات پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) انجام شده است. در این بررسی رشد علمی کشور بر پایه شاخص‌های بین المللی تولید علم صورت گرفته است.

در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران بر پایه آخرین اطلاعات تولید علم، در نظام بین المللی Web of Science در سال ۲۰۲۱ در رتبه پانزدهم دنیا قرار دارد و آخرین به روز رسانی تولید علم ایران در حوزه Web of Science تا روز ۲۸ نوامبر سال ۲۰۲۱ نشان می‌دهد شاخص اچ ایندکس ایران عدد ۳۸۳ است که این میزان نشان دهنده میزان کیفیت مقالات ایرانی ثبت شده است.

 

———————————————–

ما می توانیم | استفاده از ربات پیشرفته در جراحی در دوشهر

وزیر ارتباطات-امروز با استفاده از یک ربات پیشرفته جراحی ساخت ایران در دو شهر که ۵۰۰ کیلومتر باهم فاصله داشتند جراحی صورت گرفت.

———————————————–

ما می توانیم | بومی سازی دستگاه نشت یاب گاز متان

———————————————–

ما می توانیم | صنعتی‌سازی کتتر آنژیوگرافی

———————————————–

ما می توانیم | موفقیت هسته‌ای-جداسازی ایزوتوپ های پایدار با روش سانتریفیوژ گازی

———————————————–

ما می توانیم | و بهره‌برداری از ۷۰۰ نیروگاه خورشیدی در اصفهان-و کولر پلیمری

———————————————–

3-جایگاه علمی ایران در Web of Science در ۵ سال اخیر

موضوع سال ۲۰۲۱ ۲۰۲۰ ۲۰۱۹ ۲۰۱۸ ۲۰۱۷
تولید علم در جهان رتبه ۱۵ ۱۶ ۱۶ ۱۶ ۱۶
تعداد ۶۴۸۲۲ ۷۲۲۹۴ ۶۴۱۶۹ ۵۶۵۳۵ ۵۴۵۹۳
سهم (درصد) ۲.۱۶ درصد ۲.۰۵ درصد ۱.۸۵ درصد ۱.۷۴ درصد ۱.۷۱ درصد
تولید علم در کشورهای اسلامی رتبه ۱ ۱ ۱ ۱ ۱
تعداد ۶۴۸۲۲ ۷۲۲۹۴ ۶۴۱۶۹ ۵۶۵۳۵ ۵۴۵۹۳
سهم (درصد) ۲۰.۱۰ درصد ۲۰.۶۱ درصد ۲۰.۴۲ درصد ۱۹.۸۶ درصد ۲۰.۵۹ درصد
استنادات

* داده‌های مربوط به بخش استنادات از پایگاه InCite و با در نظر گرفتن ESCI استخراج شده است

رتبه ۱۵ ۱۶ ۱۶ ۱۸ ۱۹
تعداد ۴۷۶۴۱ ۲۸۵۵۸۱ ۴۵۶۰۷۶ ۵۴۸۱۸۱ ۶۰۳۵۷۶
سهم (درصد) ۱.۵۶ درصد ۱.۴۴ درصد ۱.۴۲ درصد ۱.۲۵ درصد ۱.۱۳ درصد
مقالات برتر رتبه ۱۶ ۱۵ ۱۹ ۲۳ ۲۷
تعداد ۵۵۰ ۷۵۹ ۵۴۹ ۳۶۳ ۲۷۷
سهم (درصد) ۳.۶۷ درصد ۳.۵۲ درصد ۲.۷۹ درصد ۲.۰۸ درصد ۱.۶۷ درصد
مقالات برتر (تجمعی) رتبه ۲۳ ۲۴ ۲۷ ۳۲ ۳۴
تعداد ۳۳۷۰ ۲۸۳۶ ۲۰۸۵ ۱۵۳۶ ۱۱۷۳
سهم (درصد) ۱.۹۰ درصد ۱.۷۵ درصد ۱.۴۸ درصد ۱.۲۷ درصد ۱.۱۳ درصد
مقالات پراستناد

*آخرین آمار مربوط به تعداد مقالات پر استناد کشور در پایگاه wos بر اساس بروزرسانی چهارمین دوماهنامه ESI سال ۲۰۲۱

رتبه ۱۶ ۱۵ ۱۹ ۲۳ ۲۷
تعداد ۵۵۰ ۷۵۴ ۵۴۵ ۳۶۳ ۲۷۷
سهم (درصد) ۳.۶۷ درصد ۳.۵۰ درصد ۲.۷۷ درصد ۲.۰۸ درصد ۱.۶۷ درصد
مقالات کنفرانس رتبه ۴۲ ۳۸ ۴۰ ۳۸ ۳۷
تعداد ۸۱۷ ۲۱۴۵ ۳۳۹۵ ۳۷۳۹ ۴۲۷۲
سهم (درصد) ۰.۳۵ درصد ۰.۴۵ درصد ۰.۴۷ درصد ۰.۵۰ درصد ۰.۵۵ درصد
مشارکت بین المللی (دیپلماسی علمی)

*داده‌های مربوط به مشارکت بین المللی (دیپلماسی علمی) از پایگاه InCite و با در نظر گرفتن ESCI استخراج شده است.

رتبه ۲۰ ۲۲ ۲۴ ۲۸ ۳۰
تعداد ۱۹۱۳۰ ۲۱۹۸۴ ۱۷۹۶۶ ۱۴۰۳۷ ۱۲۱۴۵
سهم (درصد) ۱.۱۵ درصد ۱.۰۵ درصد ۰.۹۰ درصد ۰.۷۸ درصد ۰.۷۲ درصد
مقالات داغ رتبه ۱۳ ۲۱ ۲۵
تعداد ۷۷ ۶۷ ۱۹
سهم (درصد) ۴.۹۶ درصد ۳.۱۲ درصد ۲.۹۴ درصد

 

 

 

 

داده‌های مربوط به بخش درصد مشارکت بین المللی جمهوری اسلامی ایران از پایگاه InCite و با در نظر گرفتن ESCI استخراج شده است و نشان می‌دهد که درصد مشارکت بین المللی در پنج سال اخیر رشد خوبی داشته است. این درصد از میزان ۲۲.۲۴ در سال ۲۰۱۷ به میزان ۳۵.۶۵ درصد در سال ۲۰۲۱ رسیده است. این میزان در سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ به ترتیب ۲۴.۸۴ درصد، ۲۸.۰۲ درصد و ۳۱.۷۰ درصد بوده است.

بخش قلمروهای ‏پژوهشی برتر جایگاه علمی ایران در Web of Science در ۵ سال اخیر نشان می‌دهد که سه گروه مهندسی، شیمی و علم مواد مهمترین قلمروهای پژوهشی کشور در این مدت بوده اند.

در نظام نامه بین المللی اسکوپوس (SCOPUS) مهمترین قلمروهای ‏پژوهشی ایران در تولید علم در سال‌های مختلف به ترتیب پزشکی، مهندسی و علم مواد در ۲۰۲۱، پزشکی، مهندسی و علم مواد در ۲۰۲۰، مهندسی، پزشکی و فیزیک و نجوم در ۲۰۱۹، مهندسی، پزشکی و علم مواد در ۲۰۱۸ و مهندسی، پزشکی و فیزیک و نجوم در ۲۰۱۷ بوده اند.

کشورهای همکار علمی ایران نیز به ترتیب در سال ۲۰۲۱ آمریکا، چین و کانادا، در سال ۲۰۲۰ آمریکا، کانادا و چین، در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ آمریکا، کانادا و انگلستان بوده اند.

 

 

———————————————–

ما می توانیم | ایران جزو دوازده کشور سازنده اژدر

———————————————–

ما می توانیم | متخصصان ایرانی دستگاه اصلاح عملکرد دست را داخلی‌سازی کردند

———————————————–

ما می توانیم | اولین خودروی تمام برقی ایرانی

———————————————–

ما می توانیم | موفقت متخصصان در تولید روکشی پلیمری برای پوشش انواع قرص‌ها

———————————————–

ما می توانیم | موفقیت در دست‌یابی به دانش فنیِ تولید کیک زرد با روشی جدید

———————————————–

4-جایگاه علمی ایران در رتبه‌بندی SCImago

 نظام رتبه‌بندی سایمگو یا رتبه‌بندی SCImago به طور جداگانه نسبت به رتبه بندی کشورها در تولید علم می‌پردازد. این رتبه بندی که توسط گروه پژوهشی به همین نام در دانشگاه گرانادا در اسپانیا انجام می‌شود کشورها را براساس تعداد مقالات علمی مؤسسات آموزش عالی که در بانک اطلاعاتی اسکوپوس ثبت شده، ارزیابی می‌کند.

این رتبه‌بندی به عنوان یکی از جامع‌ترین نظام‌های رتبه‌بندی پژوهشی دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهش محور در جهان از ۹ شاخص عمده استفاده می‌کند. شاخص‌های مورد استفاده در سایمگو شامل «اس. جِی. آر: (SJR)»، «اچ ایندکس: (H-Index)»، «تعداد کل مدارک در سال مورد نظر»، «تعداد کل استنادها در دوره سه ساله»، «مدارک قابل استناد در دوره سه ساله»، «تعداد استنادها به ازای هر مدرک در دوره دو ساله»، «تعداد کل مدارک در دوره سه ساله»، «تعداد کل منابع» و «تعداد منابع به ازای هر مدرک» است.

همچنین رتبه ایران در سال ۲۰۲۱ از نظر اچ ایندکس در ۴۰ است. همچنین از نظر تعداد مقالات اچ ایندکس ایران ۳۷۶ است. داده‌های مربوط به اچ ایندکس از وب سایت سایمگو استخراج شده است و هنوز اطلاعات ۲۰۲۱ در آن به روز رسانی نشده است.

جدیدترین جایگاه علمی ایران در دنیا و منطقه/ رشد کیفی ادامه دارد

آخرین به روز رسانی نظام رتبه‌بندی سایمگو یا رتبه‌بندی SCImago نشان می‌دهد در بازه زمانی ۱۹۹۶ تا ۲۰۲۰ کشورهای ایالات متحده آمریکا، چین، انگلستان، آلمان و ژاپن در ۵ رتبه برتر هستند. رتبه جمهوری اسلامی ایران در این رتبه بندی در رده ۲۱ دنیا و رده دوم خاورمیانه است.

تعداد مقالات علمی (اسناد) ۶۶۲ هزار و ۱۸۹ مورد، تعداد مقالات علمی قابل استناد ۶۳۲ هزار و ۷۰۵ مورد، تعداد استنادات ۷ میلیون و ۴۸ هزار و ۷۷۶ بار، میزان خود استنادی مقالات ۲ میلیون و ۳۹۵ هزار و ۹۵۶ بار، نقل قول‌ها در هر سند ۱۰.۶۴ درصد و شاخص H ایندکس ۳۷۶ است.

 

———————————————–

ما می توانیم | کشف کهکشانی دانشمند ایرانی

———————————————–

ما می توانیم | دستگاه جراحی آب مرواریدِ چشم را در ایران ساختیم

———————————————–

ما می توانیم | تولید نرم‌افزار مدیریت نگهداری و تعمیر تجهیزات صنعتی شدند

———————————————–

ما می توانیم | متخصصان ایرانی موفق به تولید دستگاه تصفیه هوا شدند

———————————————–

ما می توانیم | درمان سرطان معده با ژن‌درمانی

———————————————–

 

5-جایگاه علمی ایران در اسکوپوس (SCOPUS) در ۵ سال اخیر

در نظام نامه بین المللی اسکوپوس (SCOPUS) مهمترین قلمروهای ‏پژوهشی ایران در تولید علم در سال‌های مختلف به ترتیب پزشکی، مهندسی و علم مواد در ۲۰۲۱، پزشکی، مهندسی و علم مواد در ۲۰۲۰، مهندسی، پزشکی و فیزیک و نجوم در ۲۰۱۹، مهندسی، پزشکی و علم مواد در ۲۰۱۸ و مهندسی، پزشکی و فیزیک و نجوم در ۲۰۱۷ بوده اند.

موضوع سال ۲۰۲۱ ۲۰۲۰ ۲۰۱۹ ۲۰۱۸ ۲۰۱۷
تولید علم در جهان رتبه ۱۵ ۱۵ ۱۶ ۱۶ ۱۶
تعداد ۷۰۳۶۷ ۷۲۰۶۳ ۶۴۹۵۵ ۶۰۱۹۸ ۵۶۵۴۶
سهم (درصد) ۲.۱۲ درصد ۲.۰۲ درصد ۱.۹۱ درصد ۱.۸۵ درصد ۱.۸۱ درصد
تولید علم در کشورهای اسلامی رتبه ۱ ۱ ۱ ۱ ۱
تعداد ۷۰۳۶۷ ۷۲۰۶۳ ۶۴۹۵۵ ۶۰۱۹۸ ۵۶۵۴۶
سهم (درصد) ۱۸.۴۶ درصد ۱۷.۹۳ درصد ۱۸.۲۳ درصد ۱۹.۵۰ درصد ۲۰.۸۳ درصد
استنادات

* داده‌های مربوط به استنادات از وب سایت سایمگو استخراج شده است؛ آخرین اطلاعات موجود مربوط به سال ۲۰۲۰ است

رتبه ۱۵ ۱۵ ۱۷ ۱۹
تعداد ۸۳۹۰۳ ۲۶۱۷۱۴ ۴۲۱۱۶۴ ۵۲۳۹۵۸
سهم (درصد) ۱.۴۴ درصد ۱.۴۶ درصد ۱.۲۹ درصد ۱.۱۸ درصد
مقالات کنفرانس رتبه ۴۱ ۳۸ ۳۲ ۳۴ ۳۱
تعداد ۱۲۶۹ ۲۶۵۶ ۳۷۹۶ ۳۵۲۰ ۳۶۷۶
سهم (درصد) ۰.۴۳ درصد ۰.۵۲ درصد ۰.۶۴ درصد ۰.۶۶ درصد ۰.۷۵ درصد
مشارکت بین المللی (دیپلماسی علمی) تعداد ۲۴۰۴۵ ۲۲۱۲۴ ۱۷۷۸۵ ۱۴۵۶۷ ۱۲۴۹۲
درصد مشارکت بین المللی سهم (درصد) ۳۴.۱۷ درصد ۳۰.۷۰ درصد ۲۷.۳۸ درصد ۲۴.۲۰ درصد ۲۲.۰۹ درصد

کشورهای همکار علمی ایران نیز به ترتیب در سال ۲۰۲۱ آمریکا، چین و کانادا، در سال ۲۰۲۰ آمریکا، کانادا و چین، در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ آمریکا، کانادا و انگلستان بوده اند.

جدیدترین جایگاه علمی ایران در دنیا و منطقه/ رشد کیفی ادامه دارد

جدیدترین جایگاه علمی ایران در دنیا و منطقه/ رشد کیفی ادامه دارد

بررسی جایگاه علمی ایران در اسکوپوس (SCOPUS) در ۵ سال اخیر نیز همانند Web of Science نشان می‌دهد که پاندمی کرونا بر میزان درصد مقالات کنفرانسی تأثیر منفی گذاشته است. سهم تولید علم ایران از مقالات کنفرانسی در پایگاه اسکوپوس در سال ۲۰۲۱ به میزان ۱.۸۰ درصد بوده است. این میزان در سال ۲۰۱۷ به میزان ۶.۵۰ درصد بوده و در روندی کاهشی این میزان در سال ۲۰۱۸ میزان ۵.۸۵ درصد، در سال ۲۰۱۹ میزان ۵.۸۴ درصد، و در سال ۲۰۲۰ میزان ۳.۶۹ درصد بوده است.

———————————————–

ما می توانیم | طراحی و ساخت پانسمانی نانویی برای ترمیم انواع زخم‌ها

———————————————–

ما می توانیم | تولید نوار آب‌بند بتون‌های دیواره تونل

———————————————–

ما می توانیم | افتتاح دومین کلان بیمارستان کشور با نام غدیر

———————————————–

ما می توانیم | ساخت موتورهای صنعتی تولید برق

———————————————–

ما می توانیم | تولید ربات توان بخشی

———————————————–

ما می توانیم | درمان ناباروری با استفاده از پلاکت

———————————————–

6-جایگاه علمی ایران در NATURE INDEX در سال ۲۰۲۱

جایگاه علمی ایران در NATURE INDEX نیز در سال ۲۰۲۱ نشان می‌دهد با توجه به اینکه آخرین به روزرسانی این نظام بین المللی برای گزارش‌های تولید علم هنوز تکمیل نشده، رتبه کل ایران ۳۵ است. این رتبه در سال ۲۰۲۰ عدد ۳۳ بوده است.

نظام بین المللی (Nature INDEX) نیچرایندکس برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ ساخته شد. این پایگاه داده‌ای از اطلاعات محققان و مقالات پژوهشی اساسی است که در یک گروه منتخب از ۸۲ مجله علمی با کیفیت بالا در زمینه علوم طبیعی منتشر شده است. پایگاه داده توسط Nature Research جمع آوری شده است. نیچرایندکس اطلاعاتی را درباره نتایج تحقیق با کیفیت بالا در سطح نهادی ارائه می‌دهد.

جدیدترین جایگاه علمی ایران در دنیا و منطقه/ رشد کیفی ادامه دارد

جداول سالانه نیچر ایندکس ۲۰۲۱ بر اساس خروجی‌های تحقیقاتی نشان می‌دهد که پنج رتبه اول به ترتیب به ایالات متحده آمریکا، چین، آلمان، انگلستان و ژاپن اختصاص دارد و رتبه ایران در این جدول ۳۵ است. بازه زمانی ذکر شده در این جدول اکتبر ۲۰۲۰ تا سپتامبر ۲۰۲۱ است که ایران در این بازه زمانی ۲۳۹ خروجی تحقیقاتی داشته است. اما خروجی تحقیقات ۵ سال گذشته در نمودار زیر برای ایران قابل مشاهده است.

 

جدیدترین جایگاه علمی ایران در دنیا و منطقه/ رشد کیفی ادامه دارد

در این حوزه ایران با کشورهای دیگری نیز در تحقیقات علمی همکاری داشته که بر اساس جدول درصد سهم همکاری مندرج در نیچر ایندکس بیشترین همکاری به ترتیب با آمریکا، آلمان و چین بوده است.

7-آمار پایگاه وب آو ساینس در بازه زمانی سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۲ از کشورهای اسلامی پیشرو

آمار اعلام شده از سوی پایگاه وب آو ساینس در بازه زمانی سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۲ از کشورهای اسلامی پیشرو ، رشد تولیدات علمی این کشورها به شرح جدول زیر است:

———————————————–

ما می توانیم | ساخت جاروبرقی بدون کیسه

———————————————–

ما می توانیم | کشت جلبک با ارزش بالا با راکتور ساخت متخصصان هسته‌ای کشورمان

———————————————–

ما می توانیم | ساخت کمپرسور‌های رفت و برگشت صنعت گاز

———————————————–

ما می توانیم | گام اول پژوهش‌گران در درمان سرطان با استفاده از فناوریِ نوین

———————————————–

ما می توانیم | ساخت موتور آسانسور بدون جعبه دنده

———————————————–

8-پیشرفت نمایان ایران در علم و فناوری به روایت یونسکو

گزارش علم یونسکو که هرساله منتشر می‌شود و به وضعیت علم، فناوری و توسعه کشور‌ها می‌پرازد، در سال ۲۰۲۱ به طور ویژه جایگاه ایران در توسعه علم و فناوری، رونق شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق را مورد بررسی قرار داده است.

در پانزدهمین فصل از این گزارش به پیشرفت‌ها و رشد کشور در حوزه‌هایی نظیر شرکت‌های دانش‌بنیان، فعالیت‌های تحقیق و توسعه و گسترش مراکز نوآوری اشاره شده است.

متنوع شدن حوزه‌های دانش‌بنیان

گزارش علم یونسکو در سال ۲۰۲۱ رشد چشمگیر نوآوری درون‌زا در ۵ سال گذشته را همراه با بالندگی می‌داند و بیان می‌کند؛ در سال ۱۳۹۴ نخستین مراکز نوآوری و شتاب‌دهنده‌ها با هدف توانمندسازی استارتاپ‌ها در ایران ایجاد شد.

۴۹ شتابدهنده با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و ۱۱۳ مرکز نوآوری با مشارکت پارک‌های علم و فناوری و دانشگاه‌های بزرگ راه‌اندازی شد.

مراکز رشد فناور‌ی زمینه اشتغال در محیط دانشگاه را برای فارغ التحصیلان کارآفرین فراهم می‌آورد تا با راه‌اندازی شرکت‌های خلاق به فعالیت کسب و کار بپردازند.

رشد ترویج فرهنگ دانش‌بنیان و خلاق

به بیان گزارش علم در سال ۲۰۲۱، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از سال ۱۳۹۷ کتاب‌هایی با موضوع تجارب جهانی در ۲۰ حوزه مبتنی بر فناوری با هدف آگاه‌سازی کارآفرینان از فرصت‌های نوآوری در جهان، به چاپ رسانده است. این حوزه‌ها عبارتند از مدیریت پسماند، کشاورزی، مدیریت آب و خشکسالی، آلودگی هوا، ورزش و سلامت جسمانی، سلامت دیجیتالی، نوآوری اجتماعی، انرژی، گردشگری، بیمه، آموزش و داده‌کاوی.

برخی از شرکت‌های خصوصی بزرگ سبد‌های سرمایه‌گذاری خود را متنوع و از سال ۱۳۹۴ مجموعاً ۲۰ استارتاپ را در حوزه‌های راهبردی مانند اقتصاد دیجیتال، آب، انرژی، لیزر و فوتونیک، علوم شناختی، هوا فضا، نرم افزار، صنایع خلاق، کشاورزی و حمل و نقل راه‌اندازی کرده‌اند.

توانمندی بالادر تولید داروی ایران‌ساخت

این گزارش تحلیل کرده است که حوزه‌های فناوری زیستی و فناوری نانو از نقاط قوت پژوهش و فناوری در ایران محسوب می‌شوند. تا سال ۱۳۹۷ تعداد ۵۲۴ شرکت فعال در حوزه زیست فناوری در ایران شکل گرفت و فروش محصولات نانو ایران‌ساخت فقط در عرض ۳ سال ۱۲ برابر شد.

بر اساس پایگاه استنادی اسکوپوس در فاصله سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۷ تعداد منتشرات علمی ایران در حوزه سلامت و بهداشت تا ۶۴ درصد افزایش یافت.

از سال ۱۳۹۴ سهم تولیدات دارویی داخلی به سرعت افزایش یافت. بازار داخلی در سال ۱۳۹۷ ارزشی برابر با ۴.۵ میلیارد دلار داشت که ۷۰ درصد آن را شرک تهای دارویی با مالکیت داخلی تشکیل می‌دادند.

ایران تا سال ۱۳۹۸ موفق شد ۹۵ درصد از دارو‌های مورد نیاز بازار داخلی، شامل دو سوم از مواد فعال تشکیل دهنده این دارو‌ها را تولید ۳ و در سال ۱۳۹۸ به ۱۷۰ کشور دارو صادر کند که مقصد بخش قابل توجهی از آن اتحادیه اروپا بود.

———————————————–

ما می توانیم | ساخت تبلت هوشمند مخصوص نابینایان و کم‌بینایان

———————————————–

ما می توانیم | رتبه سوم جهانی در میزان بهره برداری از منابع گازی

———————————————–

ما می توانیم | ایران ششمین کشور ارسال کننده موجود زنده به فضا

———————————————–

ما می توانیم | رونمایی از جدیدترین پهپاد انتحاری سپاه

 

———————————————–

ما می توانیم | داخلی سازی چند محصول راهبردی در حوزه آنژیوگرافی

———————————————–

 

9-نمونه‌هایی از پیشرفت‌های علمی ایران

قبل از انقلاب به غیر از برخی صنایع دستی و سنتی هیچ فناوری بومی در کشور وجود نداشت و تکنسین‌های ما تنها نقش اپراتور تجهیزات خارجی را ایفا می‌کردند در حالیکه تمامی پیشرفت‌های فناوری بومی مربوط به بعد از انقلاب است.در سال های اخیر شاهد دستاورد‌های متعدد علمی و فناوری در علوم و رشته‌هایی مانند هسته‌ای، نانو، بیوتکنولوژی، موشکی، سلول‌های بنیادین، هوافضا، دارو‌های نوترکیب و پزشکی بوده‌ایم که ثابت می‌کند در صورت اتکا به ظرفیت‌های داخلی و مدیریت مناسب آنها، دسترسی به قله‌های علم و فناوری امکان پذیر است.

الف)علوم داروسازی؛ ارتقا از رتبه ۴۸ جهان به رتبه ۸

وضعیت ایران در داروسازی در سال ۱۹۹۶ میلادی

 

وضعیت ایران در داروسازی در سال ۲۰۲۰ میلادی

——————————————-

ب)علوم بیوشیمی، ژنتیک و زیست مولکولی؛ ارتقا از رتبۀ ۵۳ جهان به رتبۀ ۱۶

وضعیت ایران در علوم بیوشیمی،ژنتیک و زیست مولکولی در سال ۱۹۹۶

وضعیت ایران در علوم بیوشیمی،ژنتیک و زیست مولکولی در سال 2020

——————————————-

ج)علوم هوافضا؛ ارتقا از رتبه ۴۵ جهان به رتبه ۱۱

وضعیت ایران در علوم هوافضا در سال ۱۹۹۶میلادی

وضعیت ایران در علوم هوافضا در سال 2020میلادی

——————————————-

د)علوم فیزیک و نجوم ؛ ارتقا از رتبه ۵۶ جهان به رتبه ۱۴

وضعیت ایران در علوم فیزیک و نجوم در سال ۱۹۹۶

وضعیت ایران در علوم فیزیک و نجوم در سال ۲۰۲۰ میلادی

——————————————-

ه)علوم ریاضی؛ ارتقا از رتبه ۴۸ جهان به رتبه ۱۲

وضعیت ایران در علوم ریاضی در سال ۱۹۹۶ میلادی

 

وضعیت ایران در علوم ریاضی در سال ۲۰۲۰ میلادی

——————————————-

10-تعداد مقالات کشور جمهوری اسلامی ایران در پایگاه اسکوپوس در طی بیست سال اخیر (2022-2003) .

11-تعداد تولیدات علمی در سال اول پیروزی انقلاب اسلامی (1980) و نیز در سال­های 2003 و 2022 بر اساس حوزه های موضوعی 

12-رتبه تولید علم کشور جمهوری اسلامی ایران در بین کشورهای جهان بر اساس حوزه ­های موضوعی

13-وضعیت کیفیت مقالات منتشر شده در ایران 

باید توجه داشت که اگرچه آمار انتشار سالانه مقالات یک کشور، می‌تواند حائز اهمیت باشد، ولی از آن مهم‌تر، توجه به کیفیت مقاله‌ها است. در دنیای علم، یکی از شاخص‌هایی که کیفیت انتشارات علمی و مقالات را مشخص می‌کند، تعداد استنادات مقالات است. منظور از استنادات مقالات آن است که یک مقاله علمی، پس از انتشار مورد توجه پژوهشگران دیگر قرار بگیرد و در مقالات خود به آن مقاله استناد کنند.

از آن‌جا که تعداد مقالات منتشر شده توسط پژوهشگران یک کشور و تعداد استنادات آن‌ها به تنهایی نمی‌تواند پیشرفت و کیفیت علمی را نشان دهند، در دنیای علم شاخصی به نام شاخص «اچ» (H-index) طراحی شده است که کمیت و کیفیت مقالات را همزمان مورد سنجش قرار می‌دهد.

بر اساس آخرین داده‌های پایگاه اسکوپوس (مربوط به اسفندماه ۱۴۰۰) شاخص H ایران، برابر ۳۷۶ است و در جایگاه ۴۰ جهان قرار دارد.

62446156

——————————————

ما می توانیم | هشت ماه در هشت دقیقه؛-روایت اقتدار360درجه

——————————————

ما می توانیم | جدیدترین موشک بالستیک ایران با نام خیبر رونمایی شد

——————————————

ما می توانیم | دانشمندان مسلمان ایرانی در محوطه سازمان ملل

——————————————

ما می توانیم | اصلاح بذرهای گندم بدون دستکاری ژنتیکی

——————————————

ما می توانیم | صنایع پیشرفته موشکی ایران و اهمیت ساخت موشک

——————————————

14-ثبت اختراع یا پتنت

در مسیر پژوهش تا فناوری، یکی از بخش‌های مهم که می‌تواند نشان‌دهنده جایگاه تحقیق و توسعه در کشورها باشد، تعداد «ثبت اختراع یا پتنت» است. تعداد پروانه‌های ثبت اختراع، علاوه بر قدرت علمی و فناوری کشورها، توان صنعتی آن‌ها را نیز نشان می‌دهد.

سازمان جهانی مالکیت فکری «WIPO» به طور سالانه گزارشی از اظهارنامه‌های ثبت اختراع در کشورها را منتشر می‌کند. پروانه ثبت اختراع؛ مجموعه‌ای از حقوق انحصاری است که قانون برای کاربرد و اختراعات نو به افراد می‌دهد و این حق برای مدت زمان محدود بهره‌برداری تجاری از اختراع است.

بر اساس گزارش «سازمان جهانی مالکیت فکری» در سال ۲۰۲۱ درباره تعداد اظهارنامه‌های ثبت اختراع شرکت‌ها در سال ۲۰۲۰ میلادی؛ ایران جایگاه ۲۰ را در میان ۱۳۷ کشور جهان دارد.

این گزارش نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۰ میلادی ایرانی‌ها ۱۱ هزار و ۵۲۰ اظهارنامه ثبت کرده‌اند که ۱۱ هزار و ۳۹۶ اثر از آن‌ها در دفترهای ایرانی ثبت اختراع و ۱۵۴ اثر از آن‌ها در دفترهای کشورهای دیگر ثبت شده‌اند. همچنین ۶۳۴ اظهارنامه‌ای که در ایران ثبت شده‌اند، مخترعانی داشته‌اند که ساکن ایران نبوده‌اند.

بر اساس این گزارش؛ ایران از نظر ثبت اظهارنامه اختراع رتبه دوم را در میان کشورهای منطقه دارد.

62446164

 

——————————————

ما می توانیم | مروری بر پیشرفتهای کشور در سال ۱۴۰۱

——————————————

ما می توانیم | راداری که ردپای انسان را در کویر شناسایی می‌کند

——————————————

ما می توانیم | مقام‌های اولی ایران در دنیا در ساخت ربات

——————————————

ما می توانیم | ساخت نرم‌افزار تشخیص چهره با دقت ۹۸ درصد

——————————————

ما می توانیم | بومی‌سازی دانش فنی روش درمان سرطان با خون محیطی در کشور

——————————————

ما می توانیم | پروتز های عصبی برای بیماران ضایعه نخاعی , فلج کامل

——————————————

ما می توانیم | اولین هلیکوپتر ایرانی | طوفان ۲ : خطری مرگبار برای هر جنبنده‌ای

——————————————

15-رتبه علمی ایران در 5 دانش روز

الف)رشته سلول‌های بنیادی    رتبه28جهان و دوم منطقه

براساس داده‌های اسکوپوس ایران در رشته سلول‌های بنیادی 1190 مدرک تولید کرده که از این نظر رتبه 28 جهان و مقام دوم منطقه را در اختیار دارد.

ب)رشته هوا فضا    رتبه19جهان و اول منطقه

ایران در این حوزه جایگاه 19 تولید علم را در به خود اختصاص داده است.

این در حالی است که ایران با تولید 169 مدرک در بین کشورهای اسلامی و منطقه مقام نخست را از آن خود کرده است.

ج)حوزه بیوتکنولوژی   رتبه23جهان و اول منطقه

در حوزه بیوتکنولوژی ایران با تولید 470 مدرک در میان کشورهای اسلامی و منطقه رتبه اول و در دنیا در بین تمام کشورهای جهان در رتبه 23 قرار گرفته است.

د)تولید علم رشته شیمی   رتبه 23 جهان و اول منطقه

ایران با تولید 4473 مقاله در سال 2012 رتبه 13 تولید علم رشته شیمی در جهان و رتبه اول را در منطقه به دست آورده است.

ه)تعداد مقالات نانو رتبه 8 دنیا و اول منطقه

بر اساس رتبه بندی Nano Statistic (ستاد توسعه فناوری نانو) ایران در رده بندی تعداد مقالات نانو تا سپتامبر 2013 در جایگاه هشتم دنیا قرار گرفت.

——————————————

ما می توانیم | دستیابی به علم نانو تکنولوژی -اول در منطقه وجهان اسلام-چهارم در دنیا

——————————————

ما می توانیم-ایران هشتمین کشور سازنده نانو اسكوپ نیروی اتمی پرسرعت

——————————————

 

من ایرانی‌‌ام و درکنار صدها شاخصه که ایرانی بودن را برایم یک ارزش می‌کند، افتخار می‌کنم که کشور عزیزم ایران:

اولین جایگاه جهان در:

 

۱- تولید داروی گیاهی مقابله با ایدز

۲- داروی گیاهی درمان روماتیسم

۳- داروی گیاهی زخم پای دیابتی

۴- ساخت پروتز عصبی

۵- پیوند نای و زیست مصنوعی تک‌مرحله‌ای

۶- تولید پودر استخوان

۷- تولید ایمپلنت چشمی

۸- تولید قطعه تلسکوپ رصدخانه

۹- تولیدکننده میتونین

۱۰- حوزه فناوری نانو

۱۱- راه‌انداز شیره چهارراه نفت

اولین جایگاه منطقه در:

۱- در ساخت تانک

۲- ساخت استارتر هواپیما

۳- پژوهش‌های هسته‌ای

۴- تولید پرینتر سه‌بعدی میکروسکوپی مقام اول خاورمیانه

۵- رتبه علمی و پژوهشی و ثبت اختراع در میان کشور‌های اسلامی

۶- تولید افشانه پاک در آسیا

۷- لوله‌های چدنی ۲ هزار میلیمتری در آسیا

دومین جایگاه جهان در:

۱- تولید هواپیما‌های استراتژیک خورشیدی

۲- تکنولوژی بیودیزل

۳- پهپاد رادارگریز

۴- فناوری تشخیص هویت از روی چشم

۵- ساخت دریچه قلب

۶- درمان تالاسمی با پیوند مغز و استخوان

۷- تولید کارتریج‌های نامرئی

۸- تولید نانودارو در جهان

۹- تولید داروی تزریقی ضدسرطان

۱۰- ساخت کیت ارزان و سریع برای درمان بیماری‌های لثه

سومین جایگاه جهان در:

۱- تولید دکل انتقال برق

۲- دانش تبدیل گاز به بنزین

۳- فناوری ساخت نیروگاه خورشیدی

۴- استخراج سلول‌های بنیادی از دندان شیری

۵- درمان نازایی

۶- تولیدکننده داروی بیماری ام‌اس

چهارمین جایگاه جهان در:

۱- تولید و ساخت موشک‌های دوربرد

۲- فناوری نوین درمان ناشنوایی

۳- تولیدکننده بیواتانول

۴- دارو‌های بیوتکنولوژیک

پنجمین جایگاه دنیا در:

۱- المپیاد‌های جهانی

۲- تولید داروی انعقاد خون

۳- سازنده روبات انسان‌نما

۴- ارتش سایبری

۵- در مسابقات علمی

۶- دستیابی به فناوری و دانش کامل چرخه سوخت هسته‌ای

۷- تعمیرکابل‌های فیبر نوری در اعماق دریا

ششمین جایگاه جهان :

در تولید زیردریایی

هفتمین جایگاه جهان در:

۱- حوزه نانوتکنولوژی

۲- منعقدکننده‌های موضعی خون برای متوقف کردن خونریزی در کوتاه‌ترین زمان ممکن

هشتمین جایگاه جهان در:

۱- قدرت‌های فضایی دنیا

۲- تولیدکننده اورانیوم ۲۰ درصد

نهمین جایگاه جهان در :

 چرخه کامل فضایی

دهمین جایگاه جهان در:

۱- صاحب بزرگ‌ترین تلسکوپ‌های جهان‌

۲- در انجماد و نگهداری سلول‌های بنیادی جنسی

۳- فناوری لیزر

۴- ساخت توربین

۵- پیوند ریه

۶- تولیدکننده دستگاه پیشرفته تصویربرداری دیجیتال اشعه ایکس

یازدهمین رتبه جهانی تولید علم در:

۱- رشته مهندسى هوا فضا

۲- رشته انرژى اتمى

۳- رشته شیمى

چهاردهمین رتبه جهانی در:

تولید علم در رشته بیوتکنولوژى

شانزدهمین رتبه جهانی در:

۱- ثبت مقاله علمی

۲- تولید علم در رشته نانو و نانو تکنولوژی

نوزدهمین رتبه جهانی تولید علم در:

۱- رشته پزشکى

۲- رشته فیزیک و نجوم

—————————————-

ما می توانیم | رشد علمی ایران یازده برابر رشد علمی جهانی

—————————————-

ما می توانیم | انحصارشکنی تولید راکتور غول پیکر

—————————————-

ما می توانیم | ایران در جمع ۱۰ کشور صاحب فناوری تولید واکسن سه‌گانه

—————————————-

ما می توانیم | توسعه انرژی در بخش شهری و روستایی-رتبه دوم جهانی در توسعه انرژی

—————————————-

ما می توانیم | تولید انواع باتری های نظامی در ایران

—————————————-

ما می توانیم | اولین شیشه ضدگلوله ایران

—————————————-

ما می توانیم | ربات جنگی سپاه پاسداران -ربات تیربار چی

—————————————-

ما می توانیم | مراحل ساخت و به آب اندازی ناوشکن تمام ایرانیِ دنا

—————————————-

ما می توانیم | بومی سازی حس گرهای اندازه گیری وزن ،نیرو وفشار

—————————————-

به عنوان یک ایرانی به خودم می‌بالم که کشورم  در اوج تحریم ها و انواع جنگ های شناختی و فیزیکی و …یکی از:

۱- کشور‌های سازنده کشتی اقیانوس‌ پیما

۲- طراح و تولیدکننده ماهواره‌بر

۳- تولیدکننده رادیودارو

۴- طراح و تولیدکننده موشک دوش‌پرتاب

۵- طراح و تولیدکننده خودروی تاکتیکی در حوزه نظامی

۶- طراح و تولیدکننده سلاح ملی خیبر

۷- طراح و تولیدکننده مسلسل

۸-طراح و تولیدکننده خمپاره‌انداز

۹-طراح و تولیدکننده تیربار

۱۰-طراح و تولیدکننده نفربر

۱۱-پیشگام مهندسی ژنتیک

۱۲- متخصص در اجرای پیوند سلول‌های بنیادی قرنیه چشم

۱۳- تولیدکننده خودروی بدون سرنشین

۱۴- تولیدکننده موشک بالستیک

۱۵- تولیدکننده ناوشکن

۱۶- تولیدکننده چندین نوع جنگنده

۱۷- تولیدکننده بالگرد شکاری‌

۱۸- تولیدکننده زیردریایی

۱۹- متخصص در کشف ژن نابینایی

۲۰- تولیدکننده ربات هوشمند دستیار جراح

۲۱- تولیدکننده دستگاه حفاری نفت و گاز

۲۲- سازنده توربین نیروگاه برقابی

۲۳- خودکفا در تولید کیک زرد

۲۴- تولیدکننده سریع‌ترین اژدر رادارگریز

۲۵- بزرگ‌ترین حوضچه تعمیر و ساخت کشتی در خاورمیانه

۲۶- توانمند در ارسال موجود زنده به فضا

۲۷- تولید لباس‌های فضانوردی

۲۸- مجهز به تکنولوژی انحراف موشک کروز

۲۹- تولید قایق پرنده رادارگریز با سرعت ۸۵۱کیلومتر

۳۰- جزو ۱۴ سازنده توربین‌های بادی بزرگ در دنیا هستیم

31-متخصص در سخت‌ترین عمل جراحی رفع نقص مادرزادی

32-مجهز به آزمایشگاه جنگنده

33- متخصص در پیچیده‌ترین جراحی‌های مغز

34-متخصص در سخت‌ترین عمل‌های جراحی و اورولوژی

35-ایران قدرتمند در صنعت پهبادی-جزء5قدرت برتر جهان

————————————-

تاریخچه پدافند هوایی در ایران و سامانه پدافندی باور 373

————————————-

ما می توانیم | ایران جزو ۹ کشور پرتاب کننده ماهواره در جهان

————————————-

ما می توانیم | برای اولین‌بار -تعویض دریچه آئورت بدون بخیه

————————————-

ما می توانیم | ساخت سوزن‌های لقاح مصنوعی برای درمان ناباروری

————————————-

ما می توانیم-منارجنبان ۷۰۰ ساله

————————————-

ما می توانیم-ساخت سد و پل کارون3 توسط متخصصین ایرانی

————————————-

ما می توانیم | هوش مصنوعی در موشک ابو مهدی

————————————-

ما می توانیم | اولین کشور در رشد توسعه انسانی-40سال در رتبه اول جهان

————————————-

ما می توانیم |طراحی عملیات فتح المبین – فتح الفتوح رزمندگان اسلام

————————————-

ما می توانیم | ایران در جمع ۱۰ کشور تولید کننده شبیه ساز رآکتور هسته ای

————————————-

ما می توانیم | از وارد کننده پزشک رسیدیم به صنعت توریسم درمانی در دهه 90

————————————-

ما می توانیم | برای اولین بار در دنیا-اختراع و ساخت دستگاه ذخیره انرژی

————————————-

ما می توانیم | ایران در جمع چهارده کشور سازنده ناو جنگی در جهان

————————————-

ما می توانیم | دانش فنیِ ساخت دو سامانۀ پرکاربرد در حوزۀ ابزارهای تشخیصی

————————————-

ما می توانیم | محققان ایرانی دانش فنی ساخت شیشه‌های هوشمند را داخلی کردند

————————————-

ما می توانیم | پیشرفت های صنعت نفت توسط متخصصان ایرانی

————————————-